Tidsprogram

Globen Galan börjar med invigning klockan 19.25 onsdagen den 17 februari och är slut c:a 21.50. Redan klockan 16.00 inleds förtävlingarna med flera högklassiga grenar.

Förtävling

16.05 Kvinnor/Women 1500 m Nat.
16.10 Män/Men Stavhopp/Pole vault Nat
16.15 Män/Men 400 m Nat
16.20 Kvinnor/Women Längdhopp/Long jump Nat
16.25 Män/Men 800 m Nat Heat 1
16.35 Män/Men 800 m Nat Heat 2
16.45 Män/Men 1500 m Nat Heat 1
16.50 Män/Men Höjdhopp/High jump Nat
16.55 Män/Men 1500 m Nat Heat 2
17.05 Kvinnor/Women 200 m Nat Heat 1
17.10 Kvinnor/Women 200 m Nat Heat 2
17.15 Kvinnor/Women 200 m Nat Heat 3
17.25 Män/Men 60 m Nat
17.35 Ungdomsstafett/Youth relay P/F13 4×200 m Heat 1
17.40 Ungdomsstafett/Youth relay P/F13 4×200 m Heat 2
17.50 Ungdomsstafett/Youth relay P/F13 4×200 m Heat 3
17.55 Ungdomsstafett/Youth relay P/F13 4×200 m Heat 4
18.05 Ungdomsstafett/Youth relay P/F13 4×200 m Heat 5
18.10 Ungdomsstafett/Youth relay P/F13 4×200 m Heat 6
18.15 Ungdomsstafett/Youth relay P/F13 4×200 m Heat 7
18.20 Män/Men Kulstötning/Shot Put  (ANNEXET)
18.25 Ungdomsstafett/Youth relay P/F13 4×200 m Heat 8
18.35 Kvinnor/Women 400 m A2 World Indoor Tour
18.40 Kvinnor/Women Längdhopp/Long jump World Indoor Tour
18.45 Män/Men 800 m A2 World Indoor Tour
18.55 Kvinnor/Women 200 m A2
19.00 Kvinnor/Women Stavhopp/Pole vault
19.05 Män/Men 500 m A2

Huvudtävling

19.25 Öppningsceremoni / Opening ceremony
19.30 TV startar/ Broadcast start
19.35 Män/Men 3000 m A World Indoor Tour
19.45 Kvinnor/Women Höjdhopp/High jump World Indoor Tour
19.50 Ungdomsstafett/Youth relay P/F13 4×200 m Final
20.05 Män/Men 1000 m A
20.15 Kvinnor/Women 400 m A1 World Indoor Tour
20.25 Män/Men Längdhopp/Long jump
20.30 Män/Men 60 m Heat 1 World Indoor Tour
20.40 Män/Men 60 m Heat 2 World Indoor Tour
20.50 Män/Men 800 m A1 World Indoor Tour
21.05 Kvinnor/Women 200 m A1
21.20 Män/Men 500 m A1
21.35 Kvinnor/Women 1 mile World Indoor Tour
21.50 Män/Men 60 m Final World Indoor Tour

 

Senaste nytt

Läs mer

Resultat

Läs mer

Historik

Läs mer

Partners